Лекар: Яжте сланината така за железен имунитет

71153
Лекар: Яжте сланината така за железен имунитет
Снимка: iStock

Сланината е продукт с богат хранителен състав. Нейната консумация помага за укрепване на имунната система и предпазва от инфекции. Тя оказва протективен ефект върху белите дробове, ако се консумира правилно.Руският диетолог Анна Мехова препоръчва тази храна да се яде сутрин, а не на обяд или вечер.

Защо трябва да ядете сланина сутрин?

“Консумиран на закуска, този продукт помага за стартиране на жлъчния поток, нормализира функционирането на жлъчния мехур и подобрява храносмилането.Полезният холестерол и мазнините, съдържащи се в него, участват в развитието на клетъчните мембрани, които са необходими за изграждането на имунитета. Закусквайки парче сланина всеки ден, ще боледувате по-рядко”, казва д-р Мехова.

Тя препоръчва комбинацията на този продукт с растителни храни - зеленчуци без скорбяла, билки.

Сланина - вдига или сваля холестерола

“Сланината се състои почти изцяло от триглицериди - наситени мастни киселини като линолова, линоленова, арахидонова, палмитинова и олеинова. Високата концентрация на тези компоненти увеличава пет пъти биологичната активност на свинската мас като източник на мазнини в сравнение с маслото“, казва д-р Анна Мехова.

Тя допълва, че тази храна съдържа витамини А, D (омега-3, омега-6), Е, каротин, ретинол, токоферол, както и микро- и макроелементи: селен, калций, магнезий, манган, фосфор, калий, цинк, натрий, мед, желязо. Свинската мас е важен източник на витамин D3 и съдържа много повече от него, отколкото постното свинско месо.

Благодарение на съдържанието на арахидонова киселина, този продукт помага на организма да се защити от вируси и поддържа имунната система. Другите киселини в състава му са строителни материали за клетките в тялото, влияят върху образуването на хормони и участват в метаболизма на холестерола и премахват токсините от тялото. Продуктът е богат и на антиоксиданти, има противотуморни и холеретични свойства, подобрява обмяната на веществата и зарежда с енергия.

Полезните вещества, съдържащи се в сланината, подобряват състоянието на косата и кожата, спомагат за запазване на младостта и свежестта. Продуктът подобрява мозъчната функция, състава на кръвта и има положителен ефект върху работата на сърдечния мускул. Също така е добър източник на много есенциални киселини, които имат имуностимулиращ, лечебен ефект.

“Трябва да се има предвид, че съдържанието на калории в коментираната храна е високо. Соленият продукт съдържа 800 - 820 kcal на 100 g, а вареният - 450 - 500 kcal. Така че препоръчителната доза на ден е не повече от 50 гр. Консумацията на по-големи количества е изпълнена с негативни последици, като наддаване на тегло, задържане на течности в тялото, което причинява подуване.

Още: Какво се случва с холестерола ви, когато ядете сланина с чесън

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЗДРАВЕ:

Може ли да се ядат череши при диабет?

Осем естествени средства за намаляване на мазнините в кръвта

Какви здравословни проблеми показва силният косопад?

Вместо вода: 3 напитки, които да пиете преди закуска

Защо ТРЯБВА да ядете яйца на закуска - 6 добри причини

Кой НЕ трябва да яде ягоди?

Тази пролетна билка сваля кръвната захар

Хлябът НЯМА да вдигне кръвната захар, ако го ядете така

Този сутрешен симптом издава диабет или болна щитовидна жлеза

Как е правилно да се пие кафе

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com